menu

Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii

PROCEDURY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA W SPORTOWEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 W SZCZYTNIE W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM EPIDEMII

§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
1. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 4 w Szczytnie funkcjonuje z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
2. Na terenie szkoły mogą przebywać jedynie osoby, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
3. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
4. Na tablicach informacyjnych umieszczone są potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych. Wywieszone są również plakaty z prawidłowym myciem rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
5. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
• zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
• zakrycie nosa i ust,
• obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek ochronnych,
• ograniczone przemieszczanie się po szkole, osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w części korytarza prowadzącej do sekretariatu lub księgowości szkolnej, a w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły,
• ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
6. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
7. W szkole zaleca się zakrywanie ust i nosa przez uczniów podczas przerw na korytarzu, w toaletach, w szatni. Po wejściu do sali na zajęcia uczeń może zdjąć maseczkę.
8. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
9. Sale, w których odbywają się zajęcia są wietrzone, porządkowane, myte i dezynfekowane.
10. Szkoła posiada termometry bezdotykowe.
11. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.



§ 2
Organizacja i funkcjonowanie klas szkolnych
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie, w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku w/w objawów chorobowych za zgodą rodziców/opiekunów, dokonuje się pomiaru temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego. Pomiaru dokonuje wyznaczony pracownik lub pielęgniarka szkolna.
2. W szkole zalecane jest zakrywanie ust i nosa przez uczniów podczas przerw na korytarzu, w toaletach, w szatni. Po wejściu do sali na zajęcia uczeń może zdjąć maseczkę.
3. Uczniowie przychodzą na zajęcia nie wcześniej niż 10 minut przed ich rozpoczęciem. Wyjątkiem są uczniowie dojeżdżający i/lub zapisani na świetlicę.
4. Uczniowie klas I-VIII odbywają lekcje w stałych salach. Wyjątkiem są zajęcia z informatyki, wychowania fizycznego oraz języków (jeśli klasa ma podział na grupy), gdzie nauczyciel ma obowiązek po dzwonku na lekcję zabrać całą klasę/grupę do przydzielonej sali/szatni i odprowadzić po skończonych zajęciach na odpowiedni korytarz po dzwonku na przerwę.
5. Uczniowie przebywając w wyznaczonej sali pracują w stałych miejscach, nie przemieszczają się bez zgody nauczyciela.
6. Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów. Przerwy spędzają na korytarzu przy sali lekcyjnej, w której się uczą lub na boisku szkolnym,
7. Uczniowie przebywając na terenie szkoły muszą unikać gromadzenia się i ścisku oraz starać się zachować dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych, na korytarzach, szatni, bibliotece, stołówce i w świetlicy.
8. Wymagane jest stosowanie zasad: niepodawania ręki i uścisków podczas powitania, zasłaniania ust w czasie kichania i kasłania oraz unikania dotykania okolic ust, oczu i nosa.
9. Uczeń posiada i korzysta wyłącznie z własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć znajdują się na jego stoliku szkolnym lub w tornistrze. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
10. Uczniowie nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych rzeczy i zabawek.
11. Uczeń niezwłocznie powiadamia nauczyciela o złym samopoczuciu.
12. Uczniowie po zakończonych zajęciach, udają się do szatni i do wyjścia głównego w celu opuszczenia szkoły.
§3
Nauczyciele
1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
2. Nauczyciel zobowiązany jest do zapoznania uczniów z zasadami bezpieczeństwa obecnie obowiązującymi w szkole oraz ich egzekwowania.
3. W miarę możliwości nauczyciele zapewniają uczniom możliwość korzystania ze szkolnego boiska lub z pobytu na świeżym powietrzu.
4. Nauczyciel wietrzy salę, w której odbywają się zajęcia, nie rzadziej niż co godzinę, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.
5. Podczas zajęć należy korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć. Użyty sprzęt należy odłożyć w wyznaczone miejsce w celu umycia, dezynfekcji po skończonych zajęciach.
6. Nauczyciel jest zobowiązany do przypominania i pilnowania by uczniowie nie przynosili i nie wymieniali się zbędnymi w czasie zajęć przedmiotami.
7. Nauczyciel zobowiązany jest stosować się do profilaktyki zdrowotnej i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, uczniów oraz innych pracowników przed zarażeniem, a także zwracać uwagę uczniom na konieczność:
▪ regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu,
▪ unikania dotykania oczu, ust i nosa,
▪ zasłaniania ust w czasie kasłania i kichania wewnętrzną stroną łokcia,
▪ niepodawania ręki i uścisków podczas powitania,
▪ unikania kontaktu z osobami, które źle się czują.
7. Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami – także w czasie zajęć wychowania fizycznego.
8. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę, aby uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa przy wyjściu poza teren szkoły i obowiązujących tam procedur w związku z wystąpieniem COVID-19.
9. W przypadku zaobserwowania u ucznia objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych, w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia, min. 2m odległości od innych osób i powiadomić o tym fakcie pielęgniarkę, dyrektora placówki lub osobę zastępującą. Wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu zakładają maseczki, nauczyciel otwiera okno.
10. Kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów odbywa się przede wszystkim za pomocą środków komunikacji na odległość (e – dziennik, telefon).
11. W szczególnych przypadkach, w bezpośrednim kontakcie z rodzicem nauczyciel powinien stosować się do zasad bezpieczeństwa i utrzymać dystans społeczny.
12. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki ochronne), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do kosza wyposażonego w worek na odpady mieszane.
§ 4
Rodzice
1. Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń/dziecko zdrowy/zdrowe - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
2. Nie można przyprowadzić/puścić dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
3. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
4. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
5. Rodzice zobowiązani są do przekazania wychowawcy istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
6. Rodzice zobowiązani są do podania szkole telefonu do kontaktu, aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych oraz aktualizowania ich, w przypadku wystąpienia zmian danych kontaktowych.
7. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych u dziecka w czasie zajęć rodzic poinformowany telefonicznie zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru dziecka ze szkoły.
8. Kontakt z nauczycielami odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-dziennik.
9. W szczególnych przypadkach, w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem lub innym pracownikiem szkoły rodzic ma obowiązek założyć osłonę ust i nosa oraz zachować dystans wynoszący min. 1,5 metra. Spotkanie odbywa się w miejscu zapewniającym utrzymanie dystansu między rozmówcami, ale również innymi osobami, które mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co rozmówcy.
§5
Pracownicy obsługi
1. Pracownicy szkoły obowiązany jest stosować się do profilaktyki zdrowotnej i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, uczniów i innych pracowników przed zarażeniem. Przede wszystkim powinni:
◦ regularnie dezynfekować lub myć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
◦ kasłać, kichać w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
◦ unikać dotykania oczu, nosa i ust,
◦ unikać kontaktu z osobami, które źle się czują,
◦ należy wietrzyć korytarze i pomieszczenia szkolne.
5. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
6. Maseczki winny być używane w kontaktach z uczniami, nauczycielami lub osobami z zewnątrz z zachowaniem dystansu odległości.
7. Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
8. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do kosza wyposażonego w worek na odpady zmieszane.
9. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły lub osobę go zastępującą o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
10. Codziennie, a w razie potrzeby częściej zobowiązuje się pracowników obsługi do:
• utrzymywania sal, ciągów komunikacyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych w czystości,
• mycia i dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki, klawiatury,
• mycia i dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł, siedzisk i oparć, szafek.
• mycia i dezynfekcji toalet wykonywanej na bieżąco,
• mycia i/lub dezynfekcji zabawek i pomocy dydaktycznych znajdujących się na korytarzu, świetlicy i salach dydaktycznych,
• wietrzenia korytarzy szkolnych – raz na godzinę.
5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
6. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
• sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące ich uzupełnianie,
• napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
• wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
5. Monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni przeprowadza Dyrektor lub osoba przez niego upoważniona.
6. Zobowiązuje się pracowników do mierzenia w miarę potrzeby temperatury uczniom i innym osobom z zewnątrz wchodzącym na teren placówki oraz dbania by przy wejściu do szkoły dezynfekowali ręce (jeśli uczeń jest uczulony na środek dezynfekujący, obowiązany jest on niezwłocznie umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozowniku mydła).
7. W portierni szkoły dyżuruje wyznaczony pracownik, który jest zobowiązany do odnotowania każdego wejścia osoby niebędącej pracownikiem szkoły na liście zawierającej imię, nazwisko, godzinę przyjścia, cel wizyty oraz godzinę w wyjścia.
8. Pracownicy na teren placówki wpuszczają osoby spoza szkoły tylko, jeśli mają one zakryte usta i nos oraz dokonały dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły lub mają jednorazowe rękawiczki na rękach. Wskazują obszar, w którym mogą przebywać i przypominają o konieczności zachowania dystansu społecznego.
§ 6
Procedura mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu
1. Dezynfekcja zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu stanowi podstawową formę zapobiegania i przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19. Dezynfekcja polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie form mikroorganizmów oraz form przetrwalnikowych.
2. W czasie epidemii zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęty (klawiatura, sprzęty sportowe) są dezynfekowane po użyciu – w miarę możliwości i po każdym dniu.
3. W czasie epidemii COVID-19 wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe, materiały dydaktyczne oraz sprzęty, które służą do użytku przez uczniów lub nauczycieli, a których nie da się skutecznie wymyć wyczyścić lub zdezynfekować zostają usunięte z sal przez personel sprzątający we współpracy z nauczycielami i zabezpieczone w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną.
4. Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dopuszczone do użytku dzieci należy:
• wymyć, wyczyścić:
• każdą zabawkę i pomoc dydaktyczną należy dokładnie wyczyścić — powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem stosownego detergentu (należy czytać etykietę) będącego na wyposażeniu szkoły. Po umyciu każdej zabawki i pomocy dydaktycznej należy dokładnie wypłukać gąbkę/szmatkę,
• należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie lub
• zdezynfekować – zarejestrowanym środkiem nietoksycznym bezpiecznym dla dzieci będącym na wyposażeniu szkoły, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na etykiecie produktu.
5. Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji zabawki, pomoce dydaktyczne należy wysuszyć na wolnym powietrzu, aby uniknąć wdychania oparów.
6. Sprzęty i zabawki elektroniczne należy dezynfekować – najlepiej specjalnymi ściereczkami nawilżonymi preparatem dezynfekującym, woda może prowadzić do ich uszkodzenia.
7. Osoby czyszczące, dezynfekujące zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt zobowiązane są używać rękawiczek ochronnych, tylko środków zakupionych do tego celu przez szkołę i myć ręce po wykonanej czynności mycia, czyszczenia czy dezynfekcji.
§ 7
Przyprowadzanie i odbierania dziecka ze szkoły
1. Do szkoły uczęszcza uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został na niego nałożony obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
2. Uczniowie są przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani wyłącznie przez rodziców/osoby uprawnione bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został na nich nałożony obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły rodzice (opiekunowie prawni, osoby upoważnione) oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
3. Wejście do szkoły dla uczniów odbywa się wyznaczonymi wejściami z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń przed wejściem do budynku zakłada maseczkę, a następnie dezynfekuje ręce (jeśli uczeń jest uczulony na środek dezynfekujący, obowiązany jest on niezwłocznie umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozowniku mydła).
4. Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
5. Rodzice/opiekunowie prawni odprowadzający dzieci do szkoły przekazują je pracownikowi w przedsionku budynku.
6. Po wejściu do przedsionka szkoły osoba przyprowadzająca bądź odbierająca powinna zachować wszelkie środki ostrożności, posiadać osłonę ust i nosa, zdezynfekować ręce lub posiadać na rękach rękawiczki ochronne oraz zachować dystans społeczny.
7. Codziennie przy wejściu do budynku pracownik szkoły czuwa nad wykonaniem czynności dezynfekcji rąk przez ucznia.
8. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy (objawy infekcji górnych dróg oddechowych) za zgodą rodziców/opiekunów może być dokonany pomiar temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego. Pomiaru dokonuje wyznaczony pracownik lub pielęgniarka szkolna.
9. Uczniowie bez objawów chorobowych udają się do wyznaczonych szatni, gdzie bez zbędnej zwłoki zmieniają obuwie, zostawiają wierzchnie okrycie i opuszczają szatnie udając się na wyznaczony korytarz lub do świetlicy. Dzieciom młodszym pomaga nauczyciel lub pracownik obsługi.
10. Odbiór dziecka ze świetlicy następuje poprzez zgłoszenie przez rodzica pracownikowi obsługi chęci odebrania dziecka ze szkoły. Rodzic oczekuje na nie w strefie wejścia do szkoły.
11. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko lub je odbierać ze szkoły.
§ 8
Zasady obowiązujące na lekcjach wychowania fizycznego oraz innych pozalekcyjnych zajęciach sportowych
1. Przy wejściu na halę lub aulę obowiązuje zasada dystansu społecznego.
2. Dzieci korzystają z przydzielonych szatni w hali, przy dużych grupach korzystają w sposób rotacyjny – w dwóch grupach. Po zmianie stroju w szatni uczeń bezzwłocznie udaje się na miejsce zbiórki przy szatni, nie czekając na kolegów.
3. Osoby postronne nie przebywają w okolicach szatni oraz miejsc wyznaczonych do ćwiczeń.
4. Lekcje mogą być zgrupowane po dwie godziny bez przerwy pomiędzy lekcjami, aby zapobiec częstej wymianie ćwiczących w przebieralniach oraz w celu sprawniejszej dezynfekcji i wietrzenia szatni.
5. Obowiązkowo przed i po każdej lekcji uczeń myje ręce wodą z mydłem lub dezynfekuje ręce.
6. Każdy uczeń powinien posiadać własną butelkę z wodą.
7. Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
8. W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego będą prowadzone na otwartej przestrzeni.
9. Używany podczas zajęć sprzęt sportowy należy odłożyć w wyznaczone do tego miejsce w celu jego umycia, dezynfekcji (wykonywanej na zakończenie dnia).
10. W hali sportowej podłoga będzie myta detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć.
§ 9
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
1. W celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego i zapewnienia bezpiecznej obsługi osób korzystających z biblioteki ogranicza się odwiedzających do nauczycieli, wychowawców. W bibliotece może przebywać 1 osoba i tylko wcześniej umówiona.
2. Od odwiedzających (nauczycieli, wychowawców) składających m.in. zapotrzebowanie na lektury wymagane jest noszenie masek ochronnych lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust.
3. Zapotrzebowanie na lektury szkolne składa w bibliotece nauczyciel przedmiotu:
• podaje autora i tytuł lektury, klasę, ilość woluminów i termin przekazania ich uczniom,
• w ustalonym terminie nauczyciel biblioteki zanosi książki do klas i przekazuje je nauczycielowi,
• nauczyciel przekazuje wypożyczenia książki uczniowi (kartę książki wkłada w kartę czytelnika),
• karty czytelnika nauczyciel przedmiotu przekazuje w tym samym dniu do biblioteki.
4. Zwrot lektur szkolnych:
• nauczyciel przedmiotu zgłasza bibliotekarzowi termin zwrotu lektur,
• nauczyciel odbiera książki od uczniów, wkłada je do kartonu (książki oznaczone muszą być datą przyjęcia),
• nauczyciel biblioteki odbiera karton z książkami, który podlega dwudniowej kwarantannie.
5. Wypożyczenie i zwrot książek będą odbywały się wg grafiku:
• raz w miesiącu wg grafiku nauczyciel biblioteki zaproponuje uczniom książki do czytania i wypożyczy je w klasie,
• zwracane książki nauczyciel wkłada do kartonu, który w wyznaczonym terminie odbiera nauczyciel bibliotekarz,
• odizolowane egzemplarze po kwarantannie trwającej 2 dni można włączyć do użytkowania, w dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzem należy stosować rękawiczki.
6. Dopuszcza się możliwość zmian zasad wypożyczania w zależności od sytuacji epidemiologicznej lub potrzeb użytkowników biblioteki.
§10
Zasady funkcjonowania kuchni i stołówki
1. Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego (zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe stosować środki ochrony osobistej).
2. Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
3. Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
4. Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
5. Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
• przed rozpoczęciem pracy,
• przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
• po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
• po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
• po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
• po skorzystaniu z toalety,
• po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
• po jedzeniu, piciu.
6. Spożywanie posiłków będzie odbywało się w systemie zmianowym. Uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.
7. Uczniowie korzystający ze stołówki przed wejściem dezynfekują ręce i zajmują stałe wydzielone miejsce przy stoliku.
8. Posiłki oraz sztućce uczniom podawane są do stolika.
9. Naczynia po posiłkach nie są odnoszone, pozostawione na stoliku zabiera pracownik kuchni.
10. Pracownicy obsługi wietrzą pomieszczenie, dokonują dezynfekcji blatów, stołów i poręczy krzeseł w jadalni po każdej grupie.
11. Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.
§ 11
Działalność gabinetu profilaktyki zdrowotnej
1. W gabinecie mogą jednocześnie przebywać 2 osoby z zachowaniem dystansu – 1,5 metra.
2. Pielęgniarka wietrzy gabinet co najmniej raz na godzinę.
3. Pielęgniarka obsługująca uczniów czy nauczycieli korzysta z jednorazowych rękawiczek ochronnych, które następnie wrzuca do kosza na odpady zmieszane.
4. W gabinecie znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.
5. Po każdym dniu pracy gabinet jest myty i dezynfekowany (podłoga, krzesła, łóżko, blat biurka) przez pracowników obsługi oraz wietrzony.
§ 12
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły.
2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmuje odpowiednie kroki.
3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura ciała mierzona termometrem bezdotykowym powyżej 38 stopnia Celsjusza, kaszel, duszności) niezwłocznie odizolowuje go od pozostałych uczniów - dystans od innych osób co najmniej 2 metry. Wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu zakładają maseczki, nauczyciel otwiera okno.
4. Do czasu przybycia rodzica, ucznia umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu.
5. W szkole jest przygotowane pomieszczenie (gabinet pielęgniarki) służące do izolacji ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe. Pomieszczenie to wyposażone zostało w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
6. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe powiadamia pielęgniarkę, dyrektora szkoły lub osobę go zastępującą, który kontaktuje się lub wyznacza osobę do kontaktu z rodzicami dziecka w celu niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły.
7. Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali.
8. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
9. W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
10. Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły z zachowaniem środków bezpieczeństwa (zachowują dystans co najmniej 1,5 metra od osoby przekazującej dziecko, mają osłonę nosa i ust, dezynfekują ręce lub noszą rękawiczki ochronne). Dziecko do rodziców przyprowadza pracownik szkoły. Dziecko wychodząc z pomieszczenia, w którym przebywało w izolacji wyposażone zostaje w osłonę ust i nosa.
11. Obszar, w którym przebywało i poruszał się uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, siedziska itp.).
12. W przypadku uzyskania informacji od rodziców o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
§ 13
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
1. Pracownicy w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112
2. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących
objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem opieki zdrowotnej celem uzyskania porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika. W razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni COVID19.
3. Dyrektor szkoły lub osoba wyznaczona powiadamia o sytuacji stację sanitarno-epidemiologiczną w Szczytnie i wprowadza na terenie placówki instrukcje i polecenia przez nią wydane.
4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID 19, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
5. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
6. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
7. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
§14
Postanowienia końcowe
1. Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione powyżej w procedurze obowiązują każdego ucznia i pracownika, niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy (opiekuńcze, konsultacje, itd.) rodziców oraz interesantów szkoły.

Załączniki do procedury:
• Karta monitorowania dezynfekcji,
• Rejestr występujących w szkole zdarzeń chorobowych wskazujących infekcję dróg oddechowych uczniów i pracowników.