menu

Ogólnopolski Program ”BIBLIOTEKA- DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” ZAKOŃCZONY!

2024-06-13 15:49:10 (ost. akt: 2024-06-13 15:50:44)
Ogólnopolski Program ”BIBLIOTEKA- DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” ZAKOŃCZONY!

Ogólnopolski Program ”BIBLIOTEKA- DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” ZAKOŃCZONY!

Informację o przystąpieniu szkoły do programu podano na wrześniowej Radzie Pedagogicznej oraz przez radiowęzeł szkolny.

Pierwsze zadanie polegało na przyjęciu czytelników do „Klubu Pożeraczy Książek”. Każdy chętny czytelnik otrzymał kartę, na której znajdowało się osiem pól. Okrągłe, większe pola oznaczały pięć przeczytanych książek z różnych dziedzin. Trzy mniejsze pola, to wyzwania towarzyszące czytaniu książek np. pozytywne i negatywne cechy przeczytanych książek, ich rekomendacja lub krótkie streszczenie , przyprowadzenie do biblioteki koleżanki lub kolegi. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem ale tylko 8 uczniów zrealizowało wszystkie zadania. Przy oddaniu piątej przeczytanej książki i przy zwrocie wypełnionej karty uczniowie otrzymali dyplom i nagrodę książkową. Realizacja zadania była wzbogacona o „Bajkowe warsztaty pacynkowe przeprowadzone przez bajkopisarza p. Marka Samselskiego, w efekcie których powstała bajka pt. „Czy srebrna rybka spełniła jedno życzenie.
W październiku czytelnicy biblioteki zrealizowali drugie zadanie , które polegało na wykonaniu Bookfliksa” mającego na celu promowanie książek najczęściej wypożyczanych i polecanych przez uczniów. Na koniec miesiąca podsumowano wyniki i stworzono "karuzelę książek" najczęściej wypożyczanych i polecanych przez uczniów. To zadanie rozszerzono o zorganizowanie kiermaszu książek dla uczniów i rodziców 23 października 2023 roku.
Trzecie zadanie "W bibliotece damy Ci spokój" realizowano w specjalnie zorganizowanym 'Kąciku cichego czytania"( który pozostał w bibliotece na stałe). W czasie"Zmysłowych przerw"
(, które szczególnie polubili uczniowie klas 1-4 ), najchętniej uczniowie odpoczywali przy relaksacyjnej muzyce. Następne wyzwanie t „Majowa loteria książkowa’, którą podsumowano na koniec maja. Uczniowie wrzucali swoje książkowe losy do „skarbca”. Na koniec miesiąca wylosowano 7 szczęśliwych losów, a ich właściciele otrzymali nagrody książkowe. Ostatnie zadanie ,to udział 205 uczniów klas 3-7 w” Ogólnopolskich Wyborach Książek 2024” w dniu 4 czerwca. Celem akcji było promowanie czytelnictwa oraz uzyskanie informacji dotyczącej ulubionych książek dzieci i młodzieży. Wybory przyczynią się do wzbogacania księgozbioru biblioteki zgodnego z zainteresowaniami naszych czytelników. Lokal wyborczy znajdował się w bibliotece, wszyscy uprawnieni do głosowania schodzili klasami do biblioteki z kartami głosowania. Każdy uczeń osobiście oddawał głos, wrzucając swoją kartę do urny. Komisja wyborcza składająca się z członków „Koła Przyjaciel Biblioteki” nadzorowała przebieg głosowania. Listę z wynikami przesłano do organizatora akcji , i wywieszono na szkolnej gazetce „ Czytelnicze Inspiracje”. Realizacja programu przyczyniła się do rozwoju czytelnictwa, uczniowie chętniej odwiedzali bibliotekę i korzystali z jej zasobów o czym świadczy wzrost czytelnictwa.

Ogólnopolski Program ”BIBLIOTEKA- DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” ZAKOŃCZONY! Ogólnopolski Program ”BIBLIOTEKA- DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” ZAKOŃCZONY!