menu

MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA Z TECHNOLOGIĄ - Seniorzy i uczniowie razem w cyfrowym świecie! „Razem w Internecie”

„Razem w Internecie”

„Razem w Internecie”

Z dumą informujemy o zakończonym projekcie „Szkoła międzypokoleniowa”. W ramach inicjatywy, której autorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, nasi uczniowie klas VII i VIII wcielili się w rolę mentorów, wspierając seniorów w odkrywaniu tajników nowoczesnych technologii.

W dniach 12, 14 i 17 marca odwiedziliśmy szczycieński Klub Senior + i przeprowadziliśmy dwugodzinne warsztaty, podczas których seniorzy pod okiem swoich młodszych opiekunów zgłębiali cyfrowy świat. Każdy uczestnik miał do dyspozycji zarówno swój własny telefon, jak i szkolne tablety, co umożliwiło praktyczne ćwiczenia w komfortowych warunkach.

Przygotowania do tych wyjątkowych spotkań rozpoczęły się już wcześniej. Uczniowie pod opieką nauczycieli zdobywali niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwoliły im efektywnie wspierać seniorów. Nauczyciele zwracali uwagę na typowe trudności, jakie osoby starsze mogą napotkać w świecie internetu i narzędzi cyfrowych. Uczniowie mieli również okazję doświadczyć pracy z telefonem w warunkach imitujących ograniczenia, co pomogło im lepiej zrozumieć perspektywę seniorów. Ćwiczyli także aktywne słuchanie i umiejętność przekazywania usłyszanych informacji.
Zajęcia zostały podzielone na moduły tematyczne, podczas których seniorzy mogli poznać podstawowe możliwości internetu i narzędzi cyfrowych w życiu codziennym tj. wyszukiwania określonych informacji, korzystanie z rozrywki, obsługi mediów społecznościowych, komunikatorów, skrzynki e-mail.

Duża część zajęć skupiała się na podniesieniu bezpieczeństwa seniorów w cyfrowym świecie. Poruszono kluczowe kwestie, takie jak programy antywirusowe, bezpieczne hasła, znaczenie aktualizacji oprogramowania. Seniorzy doskonalili rozpoznawanie typowych oszustw. Wyjaśniono, na czym polegają ataki socjotechniczne, jak weryfikować tożsamość rozmówców, unikać podawania poufnych danych oraz rozpoznawać próby wyłudzenia (dopłaty do paczek, fałszywe oferty kredytów, podejrzane SMS-y, fałszywe bramki płatności, telefony od rzekomych pracowników banku lub policji).

Nie zabrakło praktycznych zadań, gdzie seniorzy wspólnie z uczniami tworzyli silne hasła, poznali stronę zbiorki.gov.pl, aby sprawdzać rzetelność danej zbiórki charytatywnej. Analizowano „podejrzane” oferty biura turystycznego. Eksperymentowano również z tworzeniem przepisów kulinarnych i naturalnych środków czystości z wykorzystaniem AI (Google Gemini). Efektem wspólnej pracy było stworzenie „Kodeksu bezpiecznego seniora w internecie”, który został w Klubie Senior +, jako materiał edukacyjny.

Jesteśmy przekonani, że te międzypokoleniowe spotkania były cennym doświadczeniem zarówno dla seniorów, jak i dla naszych uczniów. Seniorzy zyskali nowe umiejętności i pewność w korzystaniu z technologii, a uczniowie mieli okazję rozwinąć swoje kompetencje społeczne i mentorskie. Dziękujemy Pani Różańskiej i wszystkim Seniorom za bardzo miłe przyjęcie, zaangażowanie i już nie możemy się doczekać kolejnych tego typu inicjatyw!



„Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie” „Razem w Internecie”